Beszélgetés és filmvetítés a tiszai cianidszennyezés évfordulóján – 2025. február 15. szombat
Február 15-én, szombaton a Kérész Központban emlékezünk meg a 25 éves évfordulóról.
Egy negyedszázaddal ezelőtt, egy hideg, esős, január végi napon átszakadt egy bánya ülepítő gátja a romániai Nagybánya mellett. Egy olyan gát, mely a nemesfémek bányászata során felgyülemlett, erősen mérgező tartalmú szennyvizet vigyázta. Pár nap leforgása alatt ez a közel 100.000 m3 mennyiségű, toxikus tömeg a Lápos folyón és a Szamoson keresztül bekerült a Tisza vérkeringésébe – felfoghatatlan mértékű ökológiai károkat okozva.
2025. február 15. délelőtt a Kérész Központban a ‘Tisza élővilágának emléknapja’ tiszteletében telik. Az évforduló alkalmából olyan szakembereket hívtunk meg, akik első kézből tudnak beszámolni a történésekről, annak hatásairól, a katasztrófát követő kármentesítésről.
A program a regisztrációval 9.30 órakor veszi kezdetét. Egy frissítő kávé után 10.00 órai kezdettel levetítjük Török Zoltán A mérges folyó című, 2001-ben készült dokumentumfilmjét. Ezt követően, 10.30 órától Fejes Lőrinc, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) kiskörei szakaszmérnöke mesél a szennyezés kezelésének technikai részleteiről, a Tisza-tó szerepéről, a magyarországi kármentesítésről.
A folytatásban Gál Lajos, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetője a szennyezés környezeti következményeit mutatja be. Az előadások végeztével a film készítőjével és az előadókkal lehetőség lesz átbeszélni a 25 évvel ezelőtt történt természeti katasztrófa hatásait.
Fontosnak tartjuk, hogy beszéljünk az eseményekről, és fontosnak tartjuk azt is, hogy szélesebb körben hangot adjunk a környezeti károk hosszú távú, gyakran szemmel nem is látható hatásairól. Épp ezért invitálunk meg téged is a február 15-én, szombaton, 9.30 órakor kezdődő programra, hogy jelenléteddel is erősítsd azt a csapatot, akik számára a természet megóvása, a környezet védelme prioritást élvez. Légy jelen, hallgasd meg a történéseket, tedd fel a kérdéseid, s a legfontosabb – ahogy eddig, ezután is – óvd a természetet!
Kezdőkép: Új Néplap archívum